Technologie nové doby se zaměřují na energetickou problematiku a kladou si za cíl změnit náhled na fungování běžných domácností. Jednou z takových inovací je první plně průhledné okno generující energii na solární pohon.
Okna mají do okrajů nainstalované solární články, jejichž specifický úhel umožňuje veškeré přicházející světlo efektivně využít k tvorbě energie.
„Velké průmyslové i obchodní budovy spotřebují obrovské množství energie.“ říká Ferdinand Grapperhaus, spoluzakladatel a generální ředitel. „Fotovoltaické články na střechách tuto spotřebu nemohou vykrýt. Pokud je chceme udělat energeticky neutrálními, zapojíme i povrch fasád, tedy okna.“ dodává. Tato nová technologie by podle něj měla vyprodukovat 8-10 wattů na jedno okno, což umožňuje uživatelům nabít dvakrát denně telefon na jeden metr čtvereční.
První instalace PowerWindows byla uskutečněná na jihu Nizozemska, letos v červnu v Eindhovenu. Ústředí Rabobank, největší banky Nizozemska, bylo vybaveno 30 metry čtverečními technologií PowerWindows. Pracovníci si tak mohou ekologicky dobíjet telefony pomocí USB portů zabudovaných do oken.
V Nizozemí se stále rozrůstá počet budov, které se rozhodly přijmout inovativní solární technologii, která získala svému tvůrci ocenění na Světovém ekonomickém fóru Technology Pioneers 2017.
Na konci června s instalací souhlasilo i ústřední sídlo Amsterdamské charity, Postcode Lottery. Další projekt bude jeden z větších – 1800 metrů čtverečních v novém rezidenčním komplexu v Amsterdamu, Bold tower.
Podle Grapperhause se stále jedná o nákladnou věc, která se vyplatí spíše ve větším měřítku. Už teď pracuje na další technologii, která by alespoň ztrojnásobila účinnost PowerWindows. Druhá generace bude vylepšena o speciální materiál, který transformuje viditelné světlo do infračerveného záření a s tím už samozřejmě pracuje solární článek v okraji okna.
„Představte si to jako hvězdu.“ vysvětluje Grapperhaus. „Rozdíl je v tom, že zatímco hvězda září v hodnotách zelené vlnové délky, povlak oken bude světlo transformovat do řádů červené.“
Tento povlak se skládá z kovu vzácných zemin – Thulia. Grapperhaus objevil schopnost Thulia transformovat jakékoliv spektrum světla do infračerveného v roce 2014 se svým přítelem Williemem Kesteloo během svých studií na Deft University of Technology.
„Postupem času se bude technologie dále rozvíjet díky vývoji solárních článků, ale i v oblasti celkové úspory. Jedním z návrhů je i vytvořit skleněnou, energeticky neutrální stavbu, která by navíc vypadala esteticky.“
Grapperhaus se dostal mezi 30 průkopníků nových technologií v roce 2017 podle Světového ekonomického fóra, pro svůj potenciál, což označuje za důkaz toho, že svět začíná brát změnu klimatu vážně. Tento seznam byl zveřejněn 14.června, oceňuje vývojáře nejrůznějších technologií včetně umělé inteligence, kybernetických inovací a biotechnologie.
„Ještě před deseti lety nebyly hodnoty, jako je udržitelnost, brány příliš vážně. Ani vládami, ani těmi, co vládnou kapitálem, ani velkými korporacemi. Ale to, co se v posledních třech letech začalo dít – podniky jsou stále zodpovědnější, vlády se stále více starají o podporu těchto hodnot a investoři už nepokládají vklady do udržitelnosti za rizikové.“ prohlašuje Grapperhaus.