Skleník je nedílnou součástí mnoha zahrad. Malý, velký, s otevírací střechou nebo jen s otevíracími bočními okýnky, někdy i se dveřmi a někdy jen jako plachta na konstrukci. Možností je spousta a záleží jen na vás, který druh a velikost zvolíte. Na zahradách u rodinných domků najdeme téměř vždy pergolu nebo posezení. Přístřešek pro auto nebo garáž. Ale skleník? To mnoho lidí neumí využívat, a přitom skleník má spoustu výhod, pokud se rozhodnete začít si pěstovat vlastní zeleninu nebo bylinky.
Kdo by neznal „švestičky z vlastní zahrádky“, ale co si opravdu vypěstovat v domácích podmínkách cibuli, pórek nebo kedlubny? Možná máte záhonky, ale pěstování se vám moc nedaří? Přišli jste o sazeničky, protože už jste měli zasazeno a přišly opožděné přízemní mrazíky? Nebo vám dozrávaly rajčata, ale přišla prudká bouře s kroupami a nestihli jste je přikrýt, tak vám všechna rajčata opadala? Nebo vám na jahody přiletěli ptáci a všechno vám ozobali? Ve skleníku by se vám nic z toho nestalo! Možná se vám nechce do stavby skleníku, protože byste museli vybetonovat základy a do těch skleník ukotvit. Ale víte, že existuje skleník ke stěně, taková skleníková přístavba, která je podobná zimní zahradě? Můžete využít stěnu domu nebo garáže a skleník k ní přikotvit. Ušetříte se tím spoustu práce.
Skleník se může stát i sběračem dešťové vody. Střecha skleníku nemusí být rovná, i ze šikmé střechy se dá sbírat voda do sudů a poté ušetříte za zavlažování. Ve skleníku musíte pochopitelně rostliny zalévat, déšť se do skleníku nedostane. Možná to vypadá jako nevýhoda, ale zaléváním máte přesnou představu o zavlažování, protože ne všechny rostliny potřebují bohatou zálivku. Zvažujete koupi skleníku? Dobře děláte, vlastní zelenina bude jednak zdravá a jednak velice chutná. A ten pocit z vlastního úspěchu, ten je nenahraditelný.