Za jakých okolností je pro člověka lepší gympl? Samozřejmě, že v první řadě musí být dítě chytré, jinak na gymnáziu nevydrží nebo jím sotva projde. I tak jen vysoké IQ nestačí – člověk se musí umět všechny informace „našprtat“ nazpaměť – nepsaným heslem spousty učitelů na gymnáziích je „Nauč se, odříkej, zapomeň.“ Pokud má tedy člověk problém snadno se (třeba i ze dne na den) naučit spoustu informací, gympl není pro něj.
· Dále zde rozhoduje čas. Pokud má dítě hodně zájmů, kroužků nebo mu celkově chybí dost volného času, nezbude mu ani čas na učení. Na některých gymnáziích bývá vyučování dlouho do odpoledne a tak je dobré si ještě před podáním přihlášky prohlédnout stávající rozvrh – a to nejen prvního ročníku – postupně se podívat na všechny ročníky, abyste měli aspoň trochu představu o délce výuky.
S časem také souvisí vzdálenost mezi bydlištěm a vybraným gymnáziem. Ve vyšších ročnících bývá rozvrh opravdu náročný a žákům začíná výuka už v sedm hodin. Takže pokud je pro Vás dané gymnázium vzdálené třeba hodinu cesty, je pro dítě lepší se poohlédnout po bližším gymnáziu nebo úplně jiné škole.
· Samozřejmě je dobré mít na vybrané škole někoho známého (lépe žáka, než učitele), aby Vám mohl říct o tom, jak to na škole chodí, jestli je učivo těžké/lehké a hlavně, jestli si myslí, že je škola vhodná zrovna pro Vaše dítě. Pokud takového známého nemáte, zkuste se podívat na recenze na internet – v dnešní době je spousta webových stránek, kde žáci hodnotí dané školy (nebo i učitele) – hned budete mít přesnější obrázek o škole.
· Dalším bodem je, jestli by se dítě dostalo na vysokou školu a hlavně, jestli ji vůbec chce studovat. Protože pokud odmaturuje na gymnáziu, ale nepůjde na vysokou školu, bude pro něj těžké najít uplatnění – bude umět od každého předmětu něco, ale bude bez nějaké specializace.
Je Vaší volbou (nebo volbou Vašeho dítěte), na kterou školu půjde, ale zkuste se opravdu zamyslet nad tím, jestli dítě danou školu zvládne a jestli to je pro něj to pravé.