Se zimou přichází výrazný pokles teplot. V našich podmínkách musíme počítat s tím, že teploty mohou klesnout až pod mínus 20 oC. Z tohoto důvodu je více než vhodné si ověřit, jestli v chladícím systému našeho vozu koluje dostatečně mrazu odolná nemrznoucí směs. Pokud máte starší vůz, je možné si nemrznoucí kapalinu zakoupit v obchodě, doma namíchat potřebnou směs a chladící systém auta doplnit.
Na zimu si přezujte zimní pneumatiky. Zákon striktně nestanoví povinnost v zimní období jezdit na zimních pneumatikách. Povinnost zimních pneumatik je v období sněhové pokrývky a při předpokladu tvoření námrazy. Cožpak ale dopředu víte, že zrovna v takovém počasí nebudete muset nutně auto použít? Na druhou stranu, jsou zimní pneumatiky svými vlastnostmi o tolik lepší při nižších teplotách než letní, že s ohledem na bezpečnost svou, svých pasažérů a vůbec všech účastníků silničního provozu, byste s nimi neměli váhat.
Vybavte svůj vůz vhodnými sněhovými řetězy. Je to preventivní opatření, které nabírá na důležitosti v přímé úměře s tím, jak často auto používáte a jestli jezdíte i do horských oblastí. Řetězy si nejen zakupte ale vozte je neustále v autě. Za dobrých podmínek se s nimi naučte pracovat. Pochopení zapínání řetězů a manipulace s nimi za mrazu a na sněhu může být dost náročné.
Kromě řetězů vozte v autě i další praktické záležitosti. Doporučuji lopatku, smetáček a kvalitní škrabku na sníh. Nezapomeňte, že podle pravidel silničního provozu nesmíte na silnici v případě, že máte na kapotě a střeše auta sníh. Je vaší povinností auto před jízdou od sněhu očistit a zabránit tak jeho uvolnění za jízdy.
Někteří praktici také doporučují vozit s sebou i trochu štěrku. To pro případ že někde zapadnete a nebudete schopni se rozjet. V případě, že ale vozíte řetězy, je toto opatření zřejmě zbytečné.