Každá aplikace hydraulické techniky vyžaduje správnou provozní kapalinu – olej. Aby bylo možné zajistit, že celá sestava bude fungovat přesně tak, jak by měla, musí být i samotná provozní kapalina v té nejvyšší možné kvalitě, respektive ve kvalitě, která je pro danou aplikaci vyžadována. Z tohoto důvodu je dobré znát kategorie hydraulických olejů. Je jich opravdu mnoho, neboť proměnných při výběru těchto kapalin je opravdu mnoho.
V první řadě je nutné uvědomit si, pro jakou aplikaci má být provozní kapalina použita. Bude to statická nebo dynamická aplikace? Většinou půjde o statickou aplikaci v podobě agregátů, obvodů a dalšího využití. V rámci dynamických aplikací je kategorií těchto kapalin o mnoho méně, a tak není mnohdy s výběrem žádná starost. Pokud však jde o hydrostatiku, je situace zcela jiná.
Mějte na paměti nejenom viskozitu
Mnozí znají dynamickou nebo kinematickou viskozitu olejů, ale jak je to například s příměsemi? Ty jsou na kapalinách ze všeho nejdůležitější, neboť mnohdy ovlivňují kvalitu těchto kapalin. Ačkoliv hydraulický olej HM 46 řekne svým názvem právě střední kinematickou viskozitu, a to při 40 °C, v případě ostatních označení to může být zcela jinak. Zkratka HM však označuje kapalinu s protiotěrovou přísadou, a je tedy jeden z těch nejvyužívanějších. Existují však i další kategorie, které jsou velmi oblíbené:
- HV – jedná se o typ HM, který je však obohacen o příměs zvyšující viskozitní index
- HL – přísada proti oxidaci a korozi
Při výběru vhodného provozní kapaliny do vašich aplikací byste měli spolupracovat s odborníky. Zejména v případě, kdy jde o náročnější aplikace s jiným než normální prostředím, musí se výběr provozní kapaliny opravdu promyslet. V opačném případě by se mohlo velmi jednoduše stát, že vaše očekávání nebudou naplněna, neboť kapalina nebude poskytovat takové výsledky, jaké budou na zařízení kladeny. A jestli se bude jednat o statickou nebo mobilní aplikaci, na tom už až tak záležet nebude.