I v dnešní době je mnoho lidí přesvědčeno, že si nejlépe vydělají, pokud budou podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná. A je pravdou, že šikovný řemeslník dnes prakticky nemá o práci nouzi, a skutečně finanční problémy nemá. To však platí jen u těch skutečně dobrých. Naprostá většina však patří k průměru, který se často dokáže jen tak tak uživit.
Avšak ať už patříte do kterékoliv skupiny, je potřeba mít zaregistrováno sídlo. Zde pak máme poměrně složitou volbu. Může jím být buď naše domovská adresa, nebo místo, odkud skutečně podnikáme, pokud máme například dílnu někde mimo domov. A právě otázku sídlo OSVČ versus místo podnikání Profi sídla není tak snadné rozřešit.
Nejprve je dobré se podívat, jaké jsou mezi nimi skutečně rozdíly. Především laikům se totiž mohou plést. Přitom je důležité vědět, čím se od sebe liší, a že ačkoliv se nemusí jednat o stejnou adresu, ve velké většině případů tomu tak je.
Sídlo je místo, které máme zaregistrováno na úřadech, jako je například živnostenský či finanční. Máme jej také zapsáno v obchodním a živnostenském rejstříku. Právě sem nám bude chodit veškerá úřední korespondence, a také nám tam budou hledat klienti či obchodní partneři, kteří si onu adresu ve výše zmíněných záznamech najdou. Mělo by být tedy dostatečně reprezentativní a také bychom zde měli často pobývat, abychom si poštu mohli přebrat.
Naproti tomu míst podnikání je to, kde skutečně pracujeme. Samozřejmě, u mnoha lidí to může být doma, avšak také nemusí. Důležité je, abychom zde měli vše, co ke své práci potřebujeme, a aby tomu bylo přizpůsobeno. Sem si nebudeme zvát návštěvy, takže by hlavním tématem měla být účelnost. Na rozdíl od sídla nemusí být nikde zaregistrováno.
Je tedy vidět, že každé z nich má poněkud jiné požadavky. Proto není až tak vzácné, že se jedná o jiné budovy. Zde samozřejmě záleží i na předmětu podnikání. Ve většině případů se to však vyplatí.