Zeolit je velmi specifický minerál, jde o druh horniny původem z období prvohor, která v průběhu milionů let přetvářela svou strukturu v krystaly s malinkými dutinkami. Molekulární uspořádání horniny z ní vytvořilo dokonalý prostředek, který absorbuje nežádoucí nečistoty, zápach a chemické látky ze svého okolí. Proto nachází uplatnění v domácnostech i v různých průmyslových odvětvích, v zemědělství, v úpravnách pitné a užitkové vody atd.
Akvaristika
Filtrační náplň Zeolit znají především akvaristé, je vynikající náhradou běžného molitanového filtru, který pracuje na principu vhánění vzduchu do výplně, kde bakterie pohlcují dusíkaté látky obsažené ve vodě. Na rozdíl od bakteriální filtrace je využití zeolitu mnohem účinnější, zvláště pro jeho schopnost pohlcovat amoniak tzv. iontovou selekcí.
Bazénová filtrace
Pro filtrování vody v bazénu se využívají dva základní mechanismy. U menších nádrží a vířivek jde zpravidla o kartušové filtrace s papírovou vložkou, u těch objemnějších jsou to pískové filtry. V těchto systémech cirkuluje voda pomocí čerpadla a zachytává se mezi jemnými zrnky nečistota a kal na mechanické bázi. Samotná filtrace není dostačující pro zajištění průzračně čisté vody, ta se musí ještě ošetřovat desinfekčními prostředky bazénové chemie a právě v tomto případě nám může být nápomocen chytrý minerál. Je totiž známo, že se z pokožky, z potu a kožního mazu uvolňují kromě šupinek kůže i organické tekutiny, které obsahují amoniak, a Zeolit je jediný způsob, jak se jej efektivně zbavit.
Jaké jsou obecně známé vlastnosti tohoto minerálu
- Zvládne filtrovat jak pevné látky, tak i kapalného a plynného skupenství na principu tzv. molekulárního sítka.
- Snižuje kyselé pH v prostředí, kde působí, této vlastnosti se využívá zejména v zemědělství, v zavlažování půdy, v melioraci a v procesu krajinotvorby.
- Rozsáhlá vnitřní krystalická struktura je schopna pojmout obrovské množství nečistot, pouhá jedna polévková lžíce rozdrceného minerálu zaujímá filtrační plochu zhruba tří fotbalových hřišť.
- Nejen, že absorbuje nečistoty, ale iontovou výměnou dodává minerální látky (hořčík a vápník) do vody nebo půdy.