Do začátku 90. let minulého století se naše civilizace obešla bez potřeby internetu. Kdyby ale výpadek nastal v dnešní době ze dne na den, běžný život by se stal mnohem komplikovanějším. Někteří odborníci se domnívají, že náhlý výpadek internetu se dá srovnávat se silnou přírodní katastrofou. Jaké hlavní vlivy by nás tedy zasáhly?
Komunikace
Dnes je nejsnazším způsobem komunikace mail a sociální sítě. V případě kolapsu internetu bychom byli nuceni vrátit se co nejrychleji k dopisům, pošty by ale nebyly připravené na tak velké množství, mobilní sítě by byly přehlcené zájemci o hovor a zkolabovaly by. Některé mobilní služby jsou závislé na internetu, nefungovaly by a jejich uživatelé by tak byly bez možnosti spojení. Nebyl by problém jen v komunikaci mezi lidmi, ale také v posílání souborů mezi počítači, na čemž jsou dnes závislé firmy, úřady, nemocnice a mnoho dalších institucí.
Informace a informovanost
Dění ve světě bychom sledovali díky televizi, rozhlasu a novinám. Problém by měli lidé zvyklí na informovanost prostřednictvím internetu a sociálních sítí, museli by si zvykat na novou formu přístupu. Dnes zadáme pár klíčových slov do vyhledávače prohlížeče a vyjede nám nespočet odkazů na námi hledané téma. Místo toho bychom byli nuceni chodit do knihoven, hledat knihy a následně informace v nich.
Ekonomika
S internetovým bankovnictvím a nakupováním on-line bychom se mohli rozloučit. Masová inzerce by přestala fungovat a zprostředkovatelé internetu by začali krachovat. Firmy by hlásili bankrot a to by znamenalo ztrátu zaměstnání pro miliony lidí. Následně by nejspíše nastaly nepokoje a s nimi vzniklý chaos. To samé by se stalo s obchodováním na burze a to by znamenalo obrovské finanční ztráty.
Závěr
Nenastal by konec světa, jak se na začátku může jevit. Lidé by se vzniklé situaci museli postavit čelem a rychle se přizpůsobit. Nebuďme proto tolik závislí na internetu a zkusme žít fyzickým a ne virtuálním životem.