Letní měsíce si neumíme bez slunečních brýlí představit, někteří lidé je nosí jako módní doplněk po celý rok, i když jejich vynález sahá až do doby před rokem 1200 Eskymáky, od té doby jejich cesta dospěla až do dnešní podoby.
Jaká je historie slunečních brýlí:
1) Eskymácisi vynalezli ne přímo sluneční brýle, ale tzv. sluneční kryty, které měly úzké štěrbiny, protože byli celé měsíce na lovu a byli ohroženi sněžnou slepotou.
2) Podobné těm eskymáckým nosili ve 12. století také soudci v Číně, ale nebylo to z důvodu ochrany proti slunci, ale aby jim z očí nebylo možno vyčíst verdikt.
3) V polovině 18. století vynalezl první moderní brýle James Ayscough, vyskytl se u toho však zásadní problém, a to jak brýle udržet na nose, protože jeho vynález byl pouze ve formě čoček.
4) Poté přichází na řadu Edward Scarlett, který jako první vymyslel rámy, do kterých se daly čočky zasadit a držely tak na nose, to bylo přibližně v roce 1730.
5) Až v 20. století se sluneční brýle začaly považovat za ochranu proti slunci a současně se staly i módní záležitostí.
6) A kdo že byl vynálezcem slunečních brýlí podobných těm, jaké známe dnes? Byl to Sam Foster, v roce 1929, tím se odstartovalo davové šílenství, každý je chtěl mít, celebrity nevyjímaje.
7) Následovalo zdokonalení slunečních brýlí také pro piloty, aby je sluneční slunce oslňovalo co nejméně, vynález polarizačního filtru (eliminuje odlesky od lesklých ploch) a další všemožné vymoženosti až do dnešní podoby.
Někdo si dnes vystačí s obyčejnými slunečními brýlemi za pár korun, najdou se mezi námi však takoví „fanoušci“ a hlavně zastánci módních značek, kteří neváhají za jedny sluneční brýle utratit tisíce, a samozřejmě módní značky se předhánějí ve výrobě co nejhezčích slunečních brýlí, v dnešní době se stávají spíše módním doplňkem.
Horší to mají lidé, kteří musí nosit už brýle dioptrické, pak je řešením si buď na léto pořídit kontaktní čočky, nebo si nechat vyrobit i dioptrické sluneční brýle.